Antec C7 ARGB Mid Tower E-ATX Case 4 Fan White
Regular price
EGP 6,400
Hurry up! Only 1 item(s) items left in stock
Couldn't load pickup availability
Secure Payment Methods
Cash on delivery and various payment options and installment plans.
Fast and Secure Shipping
Receive your order within 2 to 5 business days.
Customer Service
Technical support from 10 am to 12 pm.
Warranty Coverage
Enjoy a 6-month to 3-year warranty through us with distributors.
Ask a question
Share
Antec C7 ARGB Mid Tower E-ATX Case 4 Fan White
Product Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Material | Metal |
| Chassis type | Mid tower |
| Additional Specifications | |
| Case Sizes | Mid Tower |
| Color Pattern | White |
| Monitor Size | Mid Tower |
| Fan Options | Top 3 x 120 / 2 x 140mm Side 3 x 120mm Power Supply Shroud 3 x 120mm Rear 1 x 120 / 1 x 140mm Included Fan(s) 3 x 120mm ARGB PWM reverse fans on right side + 1 x 140mm ARGB PWM fan in rear |
| Dimensions H X W X D | 485 x 241 x 504mm (DWH) |
| Max Gpu Length | 450 mm |
| Max Cpu Cooler Height | 180mm |
| Internal 3 5inch Drive Bays | 2 |
| Internal 2 5inch Drive Bays | 1 |
| Front Ports Usb | Power, LED Control Button, USB 3.0 x 2, Type-C 10Gbps x 1, Headphone/Mic Combo Jack |
| Radiator Options | Top 120 / 140 / 240 / 280 / 360mm Side 120 / 240 / 360mm Rear 120 / 140mm |
| Product Url | https://www.antec.com/product/case/c7-argb-white |
| Warranty | 2 Years |
| Number Of Fans | 4 |
