Antec C8 ARGB Full Tower E-ATX Case 3 Fan Black
Regular price
EGP 7,350
Hurry up! Only 1 item(s) items left in stock
Couldn't load pickup availability
Secure Payment Methods
Cash on delivery and various payment options and installment plans.
Fast and Secure Shipping
Receive your order within 2 to 5 business days.
Customer Service
Technical support from 10 am to 12 pm.
Warranty Coverage
Enjoy a 6-month to 3-year warranty through us with distributors.
Ask a question
Share
Antec C8 ARGB Full Tower E-ATX Case 3 Fan Black
Product Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Material | Metal |
| Chassis type | Full tower |
| Additional Specifications | |
| Case Sizes | Full Tower |
| Color Pattern | Black |
| Monitor Size | Full Tower |
| Fan Options | Top 3 x 120 / 3 x 140 / 2 x 160mm Side 3 x 120 / 2 x 140mm Bottom 3 x 120 / 3 x 140 / 2 x 160mm Rear 120 / 140mm |
| Dimensions H X W X D | 464 x 303 x 476mm (DWH) |
| Max Gpu Length | 440 mm |
| Max Cpu Cooler Height | 175 mm |
| Internal 3 5inch Drive Bays | 2 |
| Internal 2 5inch Drive Bays | 4 |
| Front Ports Usb | Power, Reset, USB 3.0 x 2, Type-C 10Gbps x 1, Headphone/Mic Combo Jack |
| Radiator Options | Top 120 / 140 / 240 / 280 / 360mm Side 120 / 140 / 240 / 280 / 360mm Bottom 120 / 140 / 240 / 280 / 360mm Rear 120mm |
| Product Url | https://www.antec.com/product/case/c8-argb |
| Warranty | 2 Years |
| Number Of Fans | 3 |
