Antec Performance 1 FT Full Tower E-ATX Case 4 Fan Black
Regular price
EGP 7,999
Couldn't load pickup availability
Secure Payment Methods
Cash on delivery and various payment options and installment plans.
Fast and Secure Shipping
Receive your order within 2 to 5 business days.
Customer Service
Technical support from 10 am to 12 pm.
Warranty Coverage
Enjoy a 6-month to 3-year warranty through us with distributors.
Ask a question
Share
Antec Performance 1 FT Full Tower E-ATX Case 4 Fan Black
Product Specifications
| General | |
| Brand | ANTEC |
| Model | Performance 1 |
| Color | Black |
| Warranty Years | 1 Year |
| Product URL | https://www.antec.com/product/case/performance-1-ft |
| Case | |
| Type | ATX Full Tower |
| Motherboard Compatibility | E-ATX |
| Internal 3.5Inch Drive Bays | 2 |
| Internal 2.5Inch Drive Bays | 5 |
| Front Ports | Power, Reset , USB 3.0 x 2, Type-C 10Gbps x 1, Headphone/Mic Combo Jack, Temp. Display Switch x 1 |
| Fan Options | 4 |
| Radiator Options | Front: 120 / 140 / 240 / 280 / 360 / 420mm Top: 120 / 140 / 240 / 280 / 360mm Rear: 120mm |
| Max GPU Length | 400mm |
| Max CPU Cooler Height | 175mm |
| Max PSU Length | 245mm |
| Dimensions (H x W x D) | 522 x 230 x 522 mm (DWH) |
Product Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Material | Metal |
| Chassis type | Full tower |
| Compatible motherboard form factor | ATX |
| Additional Specifications | |
| Case Sizes | Full Tower |
| Color Pattern | Black |
| Monitor Size | Full Tower |
