Antec Performance 1 FT Mid Tower E-ATX Case 4 Fan White
Regular price
EGP 7,787
Hurry up! Only 1 item(s) items left in stock
Couldn't load pickup availability
Secure Payment Methods
Cash on delivery and various payment options and installment plans.
Fast and Secure Shipping
Receive your order within 2 to 5 business days.
Customer Service
Technical support from 10 am to 12 pm.
Warranty Coverage
Enjoy a 6-month to 3-year warranty through us with distributors.
Ask a question
Share
Product Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Material | Metal |
| Chassis type | Full tower |
| Additional Specifications | |
| Case Sizes | Mid Tower |
| Color Pattern | White |
| Monitor Size | Full Tower |
| Fan Options | Front : 3 x 120mm / 3 x 140mm Top : 3 x 120mm / 3 x 140mm Power Supply Shroud : 3 x 120mm Rear : 1 x 120mm |
| Dimensions H X W X D | 522 x 230 x 522 mm |
| Max Gpu Length | 400mm |
| Max Cpu Cooler Height | 175mm |
| Internal 3 5inch Drive Bays | 2 |
| Internal 2 5inch Drive Bays | 3 |
| Front Ports Usb | Power, Reset , USB 3.0 x 2, Type-C 10Gbps x 1, Headphone/Mic Combo Jack, Temp. Display Switch x 1 |
| Radiator Options | Front : 120 / 140 / 240 / 280 / 360 / 420mm Top : 120 / 140 / 240 / 280 / 360mm Rear : 120mm |
| Product Url | https://www.antec.com/product/case/performance-1-ft |
| Warranty | 1 Year |
| Number Of Fans | 4 |
