HP Victus 16-r1041 Core i7-14650HX - 16-Cores -16GB DDR5- 512GB SSD-RTX 3050 6GB - 16.1" FHD144Hz - Dos - Performance Blue
Regular price
EGP 59,550
Couldn't load pickup availability
Secure Payment Methods
Cash on delivery and various payment options and installment plans.
Fast and Secure Shipping
Receive your order within 2 to 5 business days.
Customer Service
Technical support from 10 am to 12 pm.
Warranty Coverage
Enjoy a 6-month to 3-year warranty through us with distributors.
Ask a question
Share
Experience powerful computing with this HP laptop featuring an Intel Core i7-14650HX processor with 16 cores for seamless multitasking and demanding applications. The 16GB DDR5 RAM ensures smooth performance, while the 512GB SSD provides fast storage and quick boot times. The NVIDIA RTX 3050 6GB graphics card handles gaming and creative work with ease. The 16.1" FHD display with 144Hz refresh rate delivers smooth visuals perfect for gaming and content creation. Comes with DOS operating system. Finished in sleek performance blue.
Product Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Display resolution | 1920 x 1080, Full HD |
| Connection type | HDMI, USB, Ethernet, Bluetooth, Wi-Fi |
| Memory technology | DDR5 |
| Cosmetic condition | New |
| Operating system | Windows |
| Processor family | Intel |
| Computer form | Notebook |
| Graphics card type | Dedicated |
| Storage types supported | Solid-state drive (SSD) |
| Keyboard type | Standard |
| Processor cores | 16 Cores |
| Additional Specifications | |
| Touchscreen | No |
| Screen Size | 16.1 |
| Gpu Model | RTX 3050 6GB |
| Ram Size | 16GB |
| Cpu Model | i7-14650HX |
| Model | Victus 16-r1041 |
| Number Of Threads | 24 |
| Memory Slot Type | ["DDR5"] |
| Warranty | 1 Year |
| Gpu Family | NVIDIA |
| Ssd Capacity | 512GB |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Color Pattern | Blue |
