HP VICTUS 16 R0046NE Laptop Core I7-13700H 16GB DDR5 1TB SSD RTX 4050 6GB 16.1" FHD 144Hz Blue
Regular price
EGP 65,100
Couldn't load pickup availability
Secure Payment Methods
Cash on delivery and various payment options and installment plans.
Fast and Secure Shipping
Receive your order within 2 to 5 business days.
Customer Service
Technical support from 10 am to 12 pm.
Warranty Coverage
Enjoy a 6-month to 3-year warranty through us with distributors.
Ask a question
Share
Experience high-performance gaming and multitasking with the HP VICTUS 16 R0046NE. Powered by an Intel Core i7-13700H processor and NVIDIA RTX 4050 graphics with 6GB VRAM, this laptop delivers smooth gameplay and fast rendering. The 16GB DDR5 RAM ensures seamless performance across demanding applications, while the 1TB SSD provides rapid boot times and file access. The 16.1" FHD display with 144Hz refresh rate offers crisp visuals and ultra-smooth motion for competitive gaming. Built in striking blue, this VICTUS machine combines style with serious performance for gamers and creators alike.
Product Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Display resolution | 1920 x 1080, Full HD |
| Connection type | Wi-Fi, Bluetooth, USB, HDMI, Display port |
| Memory technology | DDR5 |
| Cosmetic condition | New |
| Operating system | Windows |
| Processor family | Intel |
| Computer form | Notebook |
| Graphics card type | Dedicated |
| Storage types supported | Solid-state drive (SSD) |
| Keyboard type | Standard |
| Processor cores | 14 Cores |
| Additional Specifications | |
| Monitor Size | 16.1 Inch |
| Ssd Capacity | 1TB |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Ram Capacity | 16GB |
| Color Pattern | Blue |
| Size | 16 Inch |
| Touchscreen | No |
| Screen Size | 16.1 |
| Gpu Model | RTX 4050 6GB |
| Ram Size | 16GB |
| Cpu Model | i7-13700H |
| Model | VICTUS16-R0046 |
| Number Of Threads | 20 |
| Memory Slot Type | ["DDR5"] |
| Warranty | 1 Year |
| Gpu Family | NVIDIA |
