HP VICTUS 16 R1032 Laptop Core I5-14450HX 16GB DDR5 1TB SSD RTX 3050 6GB 16.1" FHD 144Hz Silver
Regular price
EGP 55,200
Couldn't load pickup availability
Secure Payment Methods
Cash on delivery and various payment options and installment plans.
Fast and Secure Shipping
Receive your order within 2 to 5 business days.
Customer Service
Technical support from 10 am to 12 pm.
Warranty Coverage
Enjoy a 6-month to 3-year warranty through us with distributors.
Ask a question
Share
Experience high-performance gaming and productivity with the HP VICTUS 16 R1032. Powered by the Intel Core i5-14450HX processor and NVIDIA RTX 3050 graphics, this laptop delivers smooth gameplay and seamless multitasking. The 16GB DDR5 RAM ensures fast data processing, while the 1TB SSD provides ample storage for your games and files. The stunning 16.1" FHD display with 144Hz refresh rate brings visuals to life with crisp clarity and fluid motion. Built for gamers and creators who demand performance without compromise.
Product Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Display resolution | 1920 x 1080, Full HD |
| Connection type | Wi-Fi, Bluetooth, USB, HDMI, Display port |
| Memory technology | DDR5 |
| Cosmetic condition | New |
| Processor family | Intel |
| Computer form | Notebook |
| Graphics card type | Dedicated |
| Storage types supported | Solid-state drive (SSD) |
| Keyboard type | Standard |
| Processor cores | 10 Cores |
| Additional Specifications | |
| Ssd Capacity | 1TB |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Color Pattern | Silver |
| Gpu Chipset Series | RTX 3050 |
| Size | 16 Inch |
| Touchscreen | No |
| Screen Size | 16.1 Inch |
| Gpu Model | RTX 35050 6GB |
| Ram Size | 16GB |
| Cpu Model | i5-14450HX |
| Model | VCTUS 16 ( r1032 |
| Number Of Threads | 16 |
| Memory Slot Type | ["DDR5"] |
| Warranty | 1 Year |
| Gpu Family | NVIDIA |
| Memory Form Factor | DIMM |
| Cooling Technology | Fan, Heat sink |
