LENOVO LEGION - ULTRA 7 - 255HX - 20 CORES - 32G DDR5 \ 1T SSD \ RTX 5060 8GB \ 16 WQXGA -165HZ - 3 YEARS
Regular price
EGP 97,400
Couldn't load pickup availability
Secure Payment Methods
Cash on delivery and various payment options and installment plans.
Fast and Secure Shipping
Receive your order within 2 to 5 business days.
Customer Service
Technical support from 10 am to 12 pm.
Warranty Coverage
Enjoy a 6-month to 3-year warranty through us with distributors.
Ask a question
Share
Product Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Connection type | HDMI, Display port, USB, Ethernet, Bluetooth, Wi-Fi |
| Memory technology | DDR5 |
| Cosmetic condition | New |
| Operating system | Windows |
| Processor family | Intel |
| Computer form | Notebook |
| Graphics card type | Dedicated |
| Storage types supported | Solid-state drive (SSD) |
| Keyboard type | Standard |
| Processor cores | 20 Cores |
| Computer specialized features | RGB lighting |
| Additional Specifications | |
| Touchscreen | No |
| Screen Size | 16 |
| Gpu Model | RTX 5060 8GB |
| Ram Size | 32GB |
| Cpu Model | Ultra 7 Processor 255HX |
| Model | Lenovo Legion 5 |
| Number Of Threads | 20 |
| Memory Slot Type | ["DDR5"] |
| Warranty | 3 Years |
| Gpu Family | NVIDIA |
| Ssd Capacity | 1TB |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Color Pattern | Black |
