Xigmatek Meta Arctic Super Tower Case 4 Fan ARGB White
Sale price
EGP 3,810
Regular price
EGP 4,550
Hurry up! Only 1 item(s) items left in stock
Couldn't load pickup availability
Secure Payment Methods
Cash on delivery and various payment options and installment plans.
Fast and Secure Shipping
Receive your order within 2 to 5 business days.
Customer Service
Technical support from 10 am to 12 pm.
Warranty Coverage
Enjoy a 6-month to 3-year warranty through us with distributors.
Ask a question
Share
Xigmatek Meta Super Tower Case 4 Fan ARGB White
Product Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Chassis type | Mid tower |
| Additional Specifications | |
| Case Sizes | Super Tower |
| Color Pattern | White, Striped |
| Monitor Size | Super Tower |
| Dimensions H X W X D | 430x238x495mm |
| Max Gpu Length | 400mm |
| Max Cpu Cooler Height | 175mm |
| Internal 3 5inch Drive Bays | 2 |
| Internal 2 5inch Drive Bays | 2 |
| Front Ports Usb | USB 3.0 x 2 USB-C x 1 HD Audio |
| Radiator Options | Top: 280/360 MB Panel: 240 (E-ATX MB Width ≤28.5cm) Rear: 120 |
| Product Url | https://www.xigmatek.com/product/meta-arctic/ |
| Warranty | 1 Year |
| Number Of Fans | 4 Fan |
