ZOTAC Gaming GeForce RTX 5080 SOLID CORE 16GB GDDR7 Graphics Card Black
Regular price
EGP 79,999
Hurry up! Only 1 item(s) items left in stock
Couldn't load pickup availability
Secure Payment Methods
Cash on delivery and various payment options and installment plans.
Fast and Secure Shipping
Receive your order within 2 to 5 business days.
Customer Service
Technical support from 10 am to 12 pm.
Warranty Coverage
Enjoy a 6-month to 3-year warranty through us with distributors.
Ask a question
Share
ZOTAC Gaming GeForce RTX 5080 SOLID CORE 16GB GDDR7 Graphics Card Black
Product Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Device interface | PCIe |
| Video resolution supported | 4K ultra HD, 8K ultra HD |
| Card/Adapter installation | Internal |
| Additional Specifications | |
| Gpu Chipset Series | RTX 5080 |
| Gpu Family | NVIDIA |
| Color Pattern | Black |
| Model | SOLID CORE |
| Gpu Length | 303.5mm |
| Recommended Psu Wattage | 850W |
| Gpu Power Consumption | 360W |
| Power Connector | 1 x 12+4 Pins PCI-E Gen 5.0 |
| Number Of Hdmi Port | 1 |
| Number Of Displayport | 3 |
| Memory Type | GDDR7 |
| Memory Size | 16 GB |
| Boost Clock | 2617 MHz |
| Interface | PCI Express 5.0 |
| Product Url | https://www.zotac.com/us/product/graphics_card/zotac-gaming-geforce-rtx-5080-solid-core |
| Warranty | 2 Years |
| Gpu Fans | 3 |
| Gpu Chipset | NVIDIA |
