AMD Ryzen 5 8400F Processor 6 Cores 12 Threads 4.7 Ghz Max Boost AM5 Socket Tray
Regular price
EGP 6,999
Hurry up! Only 2 item(s) items left in stock
Couldn't load pickup availability
Secure Payment Methods
Cash on delivery and various payment options and installment plans.
Fast and Secure Shipping
Receive your order within 2 to 5 business days.
Customer Service
Technical support from 10 am to 12 pm.
Warranty Coverage
Enjoy a 6-month to 3-year warranty through us with distributors.
Ask a question
Share
AMD Ryzen 5 8400F Processor 6 Cores 12 Threads 4.7 Ghz Max Boost AM5 Socket Tray
Product Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Processor socket | AM5 |
| Processor family | AMD |
| Instruction set architecture | 64-bit |
| Memory channels | Dual, Single |
| Processor cores | Hexa |
| Additional Specifications | |
| Color Pattern | Black |
| Max Boost Clock | 4.7 GHz |
| Base Clock | 4.2 GHz |
| Number Of Threads | 12-Threads |
| Ram Support | DDR5 |
| Max Ram Size | 256GB |
| Product Url | https://www.amd.com/en/products/processors/desktops/ryzen/8000-series/amd-ryzen-5-8400f.html |
| Warranty | 1 Year |
